tisk

Shop

HOUBA - ...ať von zacvrč! (CD, 2002)
HOUBA - ...ať von zacvrč! (CD, 2002)
Myspace profil Houby Bandzone profil Houby Youtube kan�l Houby Swis-shop.cz

02.08.2005 - Rozhovor pro zin Pasažer - Pasažer - Tlamiczka
1. Založili jste kapelu, když vám bylo čtrnáct let a byli jste kámoši z jedné třídy na základce. Pamatujete si ještě tyhle časy? Co takový smrkáče přimělo hrát v punkový kapele místo aby hráli fotbal nebo chodili za holkama?

  Já bych to nejprve trochu upřesnil. My jsme nebyli kámoši z jedné třídy na základce. Bylo to trochu jinak. Jen já (basák Martíček) a kytarista Jirka jsme byli spolužáci od 3. třídy na základce. Náš zpěvák (Majkl) a bubeník (Hrdla) jsou o něco starší, tedy když jsme začínali, mě a kytaristovi bylo cca. 13 let, jim už kolem 18ti let. Samozřejmě, že si ty časy pamatujeme. Asi nejvíc to, že nikde ve městě nám v hospodě nechtěli dát ani jedno pivko a tak jsme jezdili do vesnický hospody kousek za město, kde jsme si dali vždycky 3 pivka a veselí jsme frčeli zase zpátky domů. A mezitím jsme prostě hráli a cvičili, mimochodem zhruba 3 hodiny každej den, což nám bezesporu na začátku hrozně pomohlo. Kéž by to tak bylo i dnes. Bohužel tím, jak jsme začali já a kytarista velmi brzy, jsme teď po 9 letech každej jinde na universitě a na zkoušení není tolik času, jelikož o vejkendech zase pořád hrajeme. A co nás k tomu hraní dovedlo? Tak nejspíš to, že Majkl a Hrdla (zpěvák a bubeník) neměli co na práci a každej víkend jezdili na koncerty a chtěli si taky zkusit, jaký je to stát na podiu. Jelikož jsme byli po ruce já a Jirka (kytarista), prostě nás do toho natáhli a nás to taky začalo bavit. Já ani Jirka jsme v podstatě nikdy jinou muziku než punk neposlouchali, byli jsme ovlivněni staršími kamarády. Ale nestěžuju si. No a na fotbal jsme nikdy moc nebyli, za holkama jsme samozřejmě běhali. Na to se našel čas vždycky.

2. Zdá se že Houba je kapela trošku rodinná, protože v ní hrají dva bratři. Co na to rodiče?

  No rodinná kapela. Tak trochu asi jo. Bráchu i bubeníka znám od svého narození, samozřejmě. S Jirkou jsem se seznámil v 3 třídě, takže ho znám taky už pomalu 18 let. V každém případě je to podle mě moc dobře, jelikož se známe natolik, že se snad ani neumíme pohádat. A rodiče? Ty nás jenom podporovali, což nám ze začátku moc pomohlo (například ze sklepa u nás v baráku máme dodnes zkušebnu). Našli se samozřejmě i tací, kteří o nás říkali, že jsme z bohatejch rodin a bez nich bychom nebyli nic. Samozřejmě to tak nebylo. Brácha z prvních výplat nakoupil bubny, komba i kytary, který jsme hodně dlouho spláceli.

3. První kazetu jste nahráli už po roce hraní, ale na první CD jste museli počkat o hodně dýl. Můžeš říct jaká je vaše diskografie, aby se všichni dozvěděli jaký CD a kazety jim chybí doma na poličce?

  První kazetka vyšla v roce 1997 v lednu, což bylo zhruba po 1,5 roce zkoušení a hraní. Dnes bych řekl, že je to hodně strašnej dětskej punk, ale musím říct, že jsou stále i lidi, kteří ji mají nejradši a dodnes se to docela dobře prodává. My jsme nikdy netíhli k tomu, abychom honem rychle vydali nějaký oficiální CD. Pořád jsme si říkali, že na to ani nemáme, takže jsme si v klidu vlastním nákladem vydávali kazetky až do roku 2001, kdy jsme začali trochu spolupracovat s Papagájův Hlasatel Rec., který vydal v reedici ty starší nahrávky. My už jsme na to nějak neměli z hlediska financí. No a pak došlo ke spolupráci a Pawel (PHRec.) nám vydal CD …Ať von zacvrč!, což se dá asi pokládat za první takový oficiální CD, ale my to tak nebereme. Prostě všechny ty nahrávky jsou pro nás docela důležitý. Diskografie – první MC se 7 songy se jmenuje „Fičící Pes“ z roku 1997, druhý je „Hnus Fialovej“ z listopadu 1997, pak „Pan Káč“ z roku 1999 (a první s jednou kytarou), pak „Kuře Punk Pao“ z 2000, v roce 2002 …Ať von zacvrč! a nedávno vyšlo split CD s polskou kapelou Leniwiec „Crazy Bros“, tedy rok 2004. Mimochodem to split CD je pro nás důležitý velmi moc, jelikož s tim byla fakt práce. Ono se řekne „udělaný songy, jenom to nazkoušíme atd“ ale spousta věcí jsme si museli upravit, předělat, což bylo kolikrát horší, než dělat normálně nový songy, který si „šijem“ sami na sebe.

4. Vypadá to že od samýho začátku hraní v kapele hrajete v  tom samýmsložení? To jste tak stejní lidé a dobří kamarádi že se nehádáte a a nikdy si nejdete na nervy?

  Přesně tak, teď to bude 10 let, co hrajeme ve stejnym složeni. Je to divný, ale přiliž problémů jsme neměli. Občas sice nastal problém třeba kvůli holce, který se zdálo, že se jí někdo z nás nedostatečně věnuje, avšak vždycky jsme to bez větší újmy přestáli. Jo jo, jsme kámoši, vždycky jsme byli, ale samozřejmě dřív to bylo trochu jiný. Snad i proto, že dnes jsme na školách a máme i jiný zájmy, pracujeme (někteří z nás), i když kapela je stále vlastně to hlavní.

5. Dost dobře zní že hrajete koncerty každý víkend a máte je naplánované na hodně měsíců dopředu. Jak se vám to daří? Jiný kapely v Čechách taky funguji na podobnym principu nebo se to daří jenom vám?

  Upřímně řečeno, v Čechách takhle hraje celkem dost punk kapel. Namátkou NVU, Totální nasazení, Volant určitě. Já myslím, že je to hlavně o tom, že v CZ je celkem hodně koncertů každej víkend a hlavně lidi mají zájem a koncerty pořádají. Jde taky asi o to, být v pohodě a dokázat komunikovat, tolerovat a respektovat lidi atd. Často to tady funguje na principu „pozveš-pozvou“, tedy já udělám koncert ňáký kapele a ona ho udělá mě, tedy hlavně ze začátku nám tenhle systém hodně pomohl. Samozřejmě i dnes dělám dost koncertů tady v Severních Čechách, ale bohužel už to nejde tolik, jako o šlo dřív, jelikož například v našem city není jedinej klub, kde by se mohl hrát punk. Takže to řešíme s kámošem tak, že to děláme v okolí, jinejch městech atd. Nestěžuju si. Lidi chodi.

6. Je hodně kapel které podobně jako vy hrají melodický, veselý a skočný ( idotský slovo, pozn. překl.) punk rock. Například Jaksi Taksi, Totální nasazení, Volant, Sex deviants. Je to nejpopulárnější odrůda punkrocku v Čechách?

  Jo jo, těch kapel je celkem hodně, ty jsi vyjmenoval asi ty nejznámější. Ani nevím, jestli je to nejpopulárnější odrůda, to ať zhodnotí jiní. V každém případě tyhle kapely mají lidi rádi. Jo a já bych taky zdůraznil, že my jsme nikdy nechtěli za každou cenu hrát ten a ten styl. Hrajeme prostě tak, jak to umíme, jak nás to baví a jak to cítíme.

7. Sami sobě děláte trička, nálepky, organizujete koncerty ne jen sobě ale i jiným kapelám, prodáváte svoje i cizí desky, máte vlastní dodávku i dobrý aparát, díky čemuž jste soběstační. To je vaše myšlenka na takovýhle způsob fungování kapely nebo vás okolnosti přinutili takhle jednat? Jsou kapely které baví tohle dělat...

  Myslím, že je to asi nejjednodušší řešení. Neznám nikoho, na koho bych se mohl nějak spolehnout v tom, aby nám dělal manažera nebo aby se staral o náš prodej, distro atd. Navíc nás to prostě baví a tak to tak děláme a ani žádný manažery nesháníme. A to, že prodáváme cizí desky je podle mě normální. Naše desky zas prodávaj jiný kapely a distra, čímž se to dostává k mnoha a mnoha lidem. A to je dobře. Jen bych upřesnil, že dobrej aparát zatím nemáme, stále hrajeme na kytarovej aparát Solton 60W z roku 1979 (made in DDR), je stejně starej jako naše dodávka .) Bohužel mi v poslední době přijde, že vše zpět investujeme právě do auta, který musí jezdit. Jinak nic nás k tomu nepřinutilo, prostě to tak nějak samo přišlo a myslim, že takový fungování kapely je správný a nám to zatím funguje.

  8. Na koncertech které jste organizovali se objevilo i dost polských kapel - je nějaká která vám zvlášť utkvěla v paměti?

Já mám velmi rád polský kapely, první jsem si objednal od „Nikt nic nie wie“. Je to split Guernica y luno / janusz reichel myslím z roku 1995. Později jsme navázali kontakt s Leniwiec, Amanita Muscaria, Upside down, Koniec swiata, Blade Loki, Nonsens a dalšími. Myslím, že i tyhle, co jsem vyjmenoval, mi utkvěli v paměti, jelikož to jsou naprosto super lidi, dobrá muzika, prostě pohoda. A jasným důkazem toho, že Poláci jsou nám nejbližší je to, že jsme udělali split právě s Leniwiec.

9. Asi z principu nehrajete na Antifestu, který je dost dobře známý v Polsku, protože je blízko hranice a hrají tam občas i polské kapely. Můžeme vědět proč nemáte rádi tenhle festival?

  Musím říct, že když jsme v roce 1999 navázali kontakt s kapelou NVU (jedni z poradatelu Antifestu), bylo jedním z našich snů, zahrát si právě tam. Nic nám v tom nebránilo a tak jsme tam hráli v roce 2000 a 2001. Bohužel později se začali objevovat na tomhle festu skinheadsky kapely, který se sice prezentovali jako oi nebo sharp, ale mnoha lidem bylo jasný, že to tak není a je to jen taková nálepka, aby si tam mohli zahrát. My prostě nechceme vystupovat na stejnym podiu s tak kontroverzními kapelami, který můžou být pro někoho sice oi, pro jiného však ostrý nazi, nebo jak bych to řekl. Nebudu jmenovat kapely, ke kterým máme určitý výhrady, jelikož by to mohlo způsobit zbytečný problémy. Důvodem toho, proč tam nehrajeme je taky to, že tam bývá mnoho rvaček, problémů atd atd. Mimochodem spousta punx z Čech tam například tenhle rok ani nejela, bylo tam (podotýkám, že to nevím, ale slyšel jsem to) o asi 4 tisíce lidí méně, než loni. Já jen doufám, že pořadatelé zmoudří a příští rok to bude zase ten punkovej fest, jako byl první a druhej ročník. Ty byli stejně nejlepší. A třeba si tam zase vrátíme, kdo ví.

10. Na zadní straně obalu Ať von zacvrč běháte po louce jak vás pan bůh stvořil, čili nazí. Máte rádi podobné zábavy, nebo to je jen jednorázová exhibice?

  Hehehe, já myslim, že jsme to dělali čistě z dobré nálady a prostě ze srandy. Festival, na kterém se to událo byl fakt výtečnej, těžce undergroundovej a my jsme prostě z radosti řádili. Na CD jsme to dali zejména proto, že jsme tím chtěli trochu pobavit (asi jen někoho, co?) a taky zdůraznit, že nám jde hlavně o zábavu, srandu, pohodu a nadhled. Víc k tomu snad ani nejde říct.

11. Zbytek fotek z téhle desky pochází zda se z vašeho koncertu v Klopotnici v Polsku. Často hrajete v Polsku? Nějaký zajímavý postřehy? Je to jiný než v Čechách nebo podobný?

Jo jo, máš velmi kvalitní informace. Je to skutečně z Klopotnice, z fesťáku, kterej pořádala kamarádka Johana. Byl to super festák, ani nevim, jestli se tenhle rok ještě konal. V Polsku příliš často nehrajeme, hráli jsme tam asi tak 7x, ale na březen se chystají 2 koncerty, v Jelenie Gore a v měste Rybnik, takže se velmi těšíme. Jinak postřehy? Já myslim, že jsou kolikrát lidi odvázanější, je to někdy taková větší pohoda, ale to je asi proto, že je to pro nás trochu větší událost, jsme v cizim prostředí a tak. V každém případě je to velmi podobný těm koncertům v Čechám, se vším dobrym i špatnym.

  12. Houba nehraje jen v Čechách nebo Polsku, ale taky v Německu, Maďarsku a v posledních letech se často objevujete v pobaltských zemích. Tak nám ale po pravdě řekněte kde je nejlepší pivo?

Jo jo, myslím, že je to hlavně díky ty spolupráci, prostě zveme kapely, který nám zvou zpátky. Pro nás to hrani v cizině je spíš taková dovolená, zábava, sranda, poznávání novejch lidí a nemyslím si, že je to něco nemožnýho. Vše je, jak už sem řekl, o komunikaci s lidma. Ohledně toho pivka. Hm, snad nikoho neurazim, ale pro mě je nejlepší pivo UTENOS z Litvy z města Utena. Mám doma dokonce jeho vlajku. V každém případě musím říct, že český a polský pivko také není k zahození :)))))

  13. Jak jste se poznali s Leniwcem? Zdá se že vám učarovalo jejich auto? Můžete o tom něco říct? Odkud se vzala myšlenka na společnou desku?

Já upřímně řečeno ani nevim, kdy a kde jsme se poprvé potkali. Prostě to tak nějak samo přišlo, my jsme pozvali je, oni nás, viděli jsme se párkrát, nám se líbila jejich muzika, jim naše a Mucha (Leniwiec) mi jednou napsal email, abychom udělali společný split CD. My jsme o tom popřemýšleli, souhlasili jsme a tak to vzniklo. Trvalo to skoro rok a pul, než se to realizovalo. A líbil se nám i jejich přístup. Já myslim, že je to musí ukrutně bavit, jelikož pachtit se třeba 300 km v Maluchu, nacpat tam 4 lidi, distro, nástroje a další věci, je nadlidskej úkol, nemyslíš? .) Prostě oboustranné sympatie.)

14. Split s Leniwcem jste nahrávali společně v jednom studiu, navzájem jste si pomáhali a vystupovali ve svých písničkách. Bylo to lepší než kdyby jste každá kapela nahrávali všechno zvlášť - vy v Čechách a Leniwiec v Polsku?

   Tak tahle myšlenka napadla mě, jelikož studio Avik si každej zamiluje a myslel sem si, že i klukům z Leniwce by se to mohlo líbit. Navíc mi přišlo dobrý to, že si můžeme navzájem pomoc, líp se poznat. Přeci jenom na koncertě, kde jsi 3 hodiny se s lidma nejde poznat tak, jak jsme měli ve studiu možnost za 8 dní. To znamená že jsme určitě utužili naše vztahy, pokecali, popili a vypomohli jsme si. Navíc jsme se dohadovali o bookletu, o tom jak to splitko vyjde atd atd. Myslim, že to bylo moc moc příjemný. Navíc Mucha chtěl, aby písničky na Cdcku byly střídavě Houba-Leniwiec-Houba-Leniwiec (což taky je) a kdybychom to nahráli každej v jinym studiu, ten zvuk by nebyl podobnej a možná by to při poslechu mohlo docela vadit. Snad se to povedlo…Osobně se to osvědčilo, takže až budem dělat split někdy příště, určitě to zas uděláme takhle J

15. Většina písniček Leniwce je přeložena dost věrně do Češtiny mimo Heretyka, který je ve vaší verzi úplně o něčem jiném. Vysvětlíte nám proč se to stalo a proč zrovna text té písničky jste změnili na úplně jiný a taky o čem je ten nový text?

  Ano ano, Heretyk se v našem podání jmenuje Zootic. Nebudu lhát nebo si vymýšlet, dlouho jsme se s tou písní trápily, měli jsme napsány asi 3 různý texty, ale pořád se nám nezdáli dobrý. Přeložit Heretyk doslovně prostě nemělo smysl, jelikož v polštině je to píseň, která se dotýká problémů nebo situace, která je v Polsku. V Čechách zpívat o tom, že někdo není oblíben katolíky za to, že je nevěřící nemá asi smysl, jelikož v CZ je věřících skutečně minimum, obzvláště v našem kraji (tady u nás je to asi 6% obyvatelstva). My jsme se snažili to trochu upravit, ale ten text byl takovej kostrbatej, furt se nám nedařilo a tak jsme si s Jirkou (kytarista) prostě sedli a vymysleli Zootika. Je to celý recese o tom, že chlápek z vesnice je nešťastnej z toho, že nikdy nebyl v ZOO a tak se tam vydá a je z toho hrozně zklamanej. Ale myslim, že když se nad tim trochu zamyslíš, určitě tam smysl najdeš. Je tam.

  16. Protože jste dokonale rozplánováni a zorganizováni to určitě víte co bude Houba dělat v průběhu nejbližšího roku. Můžete nám to řici?

  Hehe, kdybys znal náš přístup, asi bys netvrdil, že jsme rozplánovaná kapela. Ale snažíme se aby to fungovalo, plán bejt prostě musí, ne? J Jelikož jsme já a kytarista teď o prázdninách byli zaneprázdněni školou, po tour v Pobaltí jsme 2 měsíce nehráli, takže si to na podzim trochu vynahradíme. Tzn. hrajeme téměř každej víkend, ty dny kdy nehrajem budeme snad občas zkoušet nový písničky. Moc rád bych, kdybychom do roka měli aspoň 7 songů a v zimě 2006 bychom snad mohli nahrát nový Cdčko. Uvidíme, jak to dopadne. Na jaře 2005 snad vyjde pár koncertů v Rakousku a Itálii (bohužel záleží hodně na naší práci, škole atd., jestli budeme mít čas) a jelikož jsme tenhle rok nehráli na žádnym českym open air festivalu, příští léto to snad napravíme. Snad se to všechno podaří. Uvidíme.

17. Jak vznikla skupina No sympathy se liší od Houby?

  No Sympathy vznikly asi v roce 2001, ani přesně nevim. Bylo to proto, že jsme měli celkem dost času a náš bývalý druhý kytarista Hřebík chtěl hrát a hrát. My jsme byli pro a tak jsme si sem tam zahráli (já a bubeník), udělali 10 songů a jelikož jsem sehnal nějaký peníze, natočili jsme to Cdčko „Tisíc špatných slov“, který nakonec vydal Pawel Friml. Je to opravdu jen takovej projekt, příležitostně sice hrajeme, ale bohužel Houba zabírá tolik času, že to skoro ani nejde. Ale myslim, že to CD docela úspěch má, jelikož když někde máme hrát s Houbou, pořadatelé mi nabízí, jestli si nechceme přijet i s No sympathy. Čím je to jiný? Já to posoudit moc nedokážu, jsou tací, kteří říkají že je to lepší, melodičtejší, na druhý straně jsou lidi, kterejm se to nelíbí. Myslim, že je to víc hard core, tvrdší…prostě jiný.

Jinak mockrát díky za rozhovor a snad se někdy potkáme a pokecáme. Díky všem lidem, kteří nám pomohli, mají zájem o naši muziku a na koncertech naviděnou! J